Być jak Canaletto

kiedy: wrzesień/październik 2017

gdzie: Warszawa

kto: Fundacja ROK RZEKI WISŁY

kontakt: Robert Jankowski; 509 539 530; kontakt@rokwisly.pl

opis: Zajęcia na Zamku Królewskim, rejsy po Wiśle i plenerowe warsztaty malarskie przeznaczone dla szkół spoza Warszawy. Zapewniamy całodzienny program edukacyjny z zakresu historii, kultury, malarstwa, fizyki i ZPT. Program przeznaczony dla szkół z mniejszych miejscowości (poniżej 30 tys. mieszkańców), klasy III-VI.


Idea: Bernardo Bellotto -Canaletto obrazował Warszawę w XVIII w. Na obrazie „Widok Warszawy od strony Pragi” widzimy Wisłę żyjącą- zapełnioną jednostkami , z pracującymi młynami – pływakami, z ludźmi na rzece i na brzegach. Widzimy szkutę idącą na żaglu pod wiatr i jest to najbardziej znany wizerunek tej królowej statków wiślanych, do którego tęsknimy,  i który chcemy odtworzyć.


Zaproszenie: Zapraszamy na zajęcia z Fundacją ROK RZEKI WISŁY i Zamkiem Królewskim. Naszą podróż przez historię i sztukę rozpoczynamy na Zamku Królewskim, gdzie weźmiecie udział w lekcji o Polsce w czasach Canaletta, obejrzycie słynne obrazy mistrza Bellotto, zrozumiecie działanie camery obscura i dotkniecie prawdziwej historii Warszawy i Wisły. Po zajęciach na Zamku Królewskim popłyniemy Wisłą na tradycyjnej, drewnianej łodzi, która jest rekonstrukcją łodzi jak z obrazów, obserwując miejsca historyczne, oglądane na obrazach. Zobaczymy Warszawę współczesną, ale odbudowaną po wojnie m.in. właśnie na podstawie dokumentacyjnego malarstwa Canaletta. Zbudujecie własnoręcznie własną camerę obscura, aby wykorzystać ją do dzieł, które pod okiem artystów namalujecie dokładnie z miejsca, gdzie Bellotto tworzył swoje dzieło. A Wasze najlepsze prace znajdą się w galerii w pracowni artystycznej na Zamku Królewskim!


Program:  5-godzinne zajęcia edukacyjne na Zamku i w plenerze, opracowane przez specjalistów: historyków, kulturoznawców, żeglarzy i artystów:

  • Zajęcia edukacyjne na Zamku Królewskim – 2h
  • Wycieczka nad Wisłę Królewską -pływanie dużą, tradycyjną łodzią drewnianą/ budowa camery obscura – 1h
  • Zajęcia malarskie na brzegu Wisły – 2 h

Organizacja zajęć: Każdego dnia zajęć możemy obsłużyć 2 grupy uczniów.  Zajęcia odbywają się w dniach 25,26,27,28 września oraz 2,3,4,5 października w godzinach:

1-sza grupa – godz. 9:00 – 14:00

2-ga grupa – godz. 11:00 – 16:00


UWAGA: Rekrutacja jest zakończona- można się zgłaszać tylko na nabór zapasowy.

Rekrutacja do projektu – zgłoszenia szkół:OŚWIADCZENIEPo wysłaniu zgłoszenia otrzymasz automatyczny email z potwierdzeniem wpisanych danych. Jeśli email nie dojdzie do Ciebie w ciągu paru minut - daj znać. Następnie będziemy się kontaktowali, aby potwierdzić daty.


Zajęcia dla szkół są bezpłatne. Wystarczy tylko do nas dojechać! Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego