Rejsy o Powstaniu


Czy wiesz, że w trakcie Powstania Warszawskiego Wisła i jej nabrzeża były scenerią bardzo wielu walk i potyczek. Była to „rzeka graniczna”, rozdzielająca 2 różne światy: świat wyzwolony na Pradze, ale właśnie popadający w kolejną niewolę oraz świat ludzi wolnych na lewym brzegu, ale ginący w Powstaniu.O tym chcemy Wam opowiedzieć…ZABIERZ SIĘ Z NAMI NA REJS:

REJS

Powstanie Warszawskie widziane z rzeki. Refleksja, z czym wiąże się nasz dzisiejszy patriotyzm, w kontekście wydarzeń lokalnych, mających wpływ na historię Polski. Cykl bezpłatnych rejsów z przewodnikiem, przypominających o przebiegu Powstania nad Wisłą. Wiedza o Powstaniu nad Wisłą, o znaczeniu konspiracji rzecznej, o miejscach walk powstańczych nad rzeką, o historii parostatku „Bajka” – ostatniej reducie obrony Powstania nad Wisłą. I wiele innych ciekawych tematów…

DAR MAZOWSZA

Największa drewniana jednostka na Wiśle o długości 18m i szerokości 5m, szkuta – Królowa tradycyjnej żeglugi wiślanej. Wzorowana na planach z XVI w. Szkutę od pierwszej deski, od pierwszego dennika i krzywulca, wspólnymi siłami budowali pod okiem szkutnika ludowego również mieszkańcy Warszawy. A teraz realizuje projekty edukacyjne, turystyczne, varsavianistyczne i kulturalne, pływając po Warszawie i Mazowszu.


Projekt Wisła godzina W – Rejs Powstańczy 2022 to cykl rejsów historycznych oraz uroczysty rejs 1.08.2022 i spotkanie ludzi Wisły w Warszawie – czyli działań przypominających o przebiegu Powstania 1944 nad Wisłą. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

ZGŁOŚ SIĘ

Wybierz pasujący termin i podaj termin opcjonalny. Możesz też zgłosić grupę do łącznie 4 osób. Podanie kontaktu telefonicznego ułatwia koordynację listy pasażerów w przypadku zmian lub dodatkowych warunków.

Uwaga: Teraz na podany adres e-mail otrzymasz tylko automatyczne potwierdzenie wysłania formularza. Jeśli będą wolne miejsca- osobnym e-mailem z tytułem „potwierdzenie rezerwacja” – przyślemy dokładną informację na temat godziny i miejsca startu rejsu.