Muzeum w Murzynowie

Muzeum położone jest nad samym Zbiornikiem Włocławskim. Obok niego istnieje miejsce gdzie można przybić łodzią do brzegu. Znajduje się ono nieco ponad kilometr poniżej Mariny Murzynowo, na wysokości Mazowieckiego Ośrodka Geograficznego.
UWAGA! Muzeum można zwiedzać od maja do września, w godz. 9.00-15.00 po wcześniejszym kontakcie telefonicznym +24 261 26 95  (Mazowiecki Ośrodek Geograficzny).
Muzeum powstało w drewnianej chacie krytej strzechą z początku XX wieku. Cały teren, na którym przede wszystkim znajdują się pozostałości dawnych nagrobków z okolicznych cmentarzy (swoiste lapidarium), otacza drewniany płot. Uwagę zwracają dwa ogromne obrazy, które zdobią ściany budynku od strony drogi. Na jednym z nich przedstawiona jest flisacka łódź na rzece, a drugi to pejzaż Wisły z wieżyczką kościoła w Nowym Duninowie (który znajduje się po przeciwnej stronie Wisły).
Muzeum Geografii Historyczno-Kulturalnej powstało w tym miejscu pod koniec lat 70., gdy w chacie zamieszkał ekscentryczny etnolog z Uniwersytetu Warszawskiego – profesor Jacek Olędzki. Zafascynowany kulturą nadwiślańskiej wioski zaczął gromadzić w chacie eksponaty, zdobywane od okolicznych mieszkańców. Były to przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców. Dawniej żyli oni przede wszystkim z rzeki, więc w skarbnicy Olędzkiego znalazło się wiele eksponatów związanych ze szkutnictwem, flisactwem, żeglugą śródlądową, czy rybołówstwem.
Patronem jest Stanisław Murzynowski.

Więcej o Muzeum:
http://www.wgsr.uw.edu.pl/news/730/15/Muzeum-im-Stanislawa-Murzynowskiego-w-Murzynowie