„Archeologiczne badania wraków statków wiślanych” | ROK RZEKI WISŁY

„Archeologiczne badania wraków statków wiślanych”

kiedy: 2017+

gdzie: Warszawa

kto: Piotr Sadurski

kontakt: 888 261 891; piotr.sadur@gmail.com

opis: Projekt zakłada przeprowadzenie badań archeologicznych wraków statków drewnianych zalegających na dnie Wisły w obrębie administracyjnym miasta stołecznego Warszawy.

url: https://www.facebook.com/Archeologia-Wis%C5%82y-138569243233294/


W Warszawie są prowadzone archeologiczne badania podwodne wraków statków zalegających na dnie Wisły. To duże, dobrze zachowane jednostki, oznaczone roboczo jako W1, W2 oraz W10. Największy z nich wrak, oznaczony  jako W2, mierzy ponad 20 metrów. Wstępne datowanie na podstawie pobranych próbek dało sensacyjne wyniki – jeden z wraków pochodzi z epoki jagiellońskiej (C14 : lata 1388 – 1456 – dane nieoficjalne). Szykują się dwa miesiące fascynujących prac. Tegoroczne badania mają na celu potwierdzenie datowania, określenie zasięgu stanowisk, zarejestrowanie danych do analizy typu i miejsca budowy jednostek.

Mam nadzieję, że to początek dużego projektu badawczego zakończonego wydobyciem, konserwacją i wyeksponowaniem zabytków. Ze względu na wiek i położenie stanowisk jest to sensacja na skalę europejską.
– Piotr Sadurski

Projekt otrzymał wsparcie Biura Kultury Miasta st. Warszawa  a realizowany jest we współpracy z Instytutem Archeologii UW.