Dajcie spokój Wiśle | ROK RZEKI WISŁY

Dajcie spokój Wiśle

kiedy: 19.01.2017

gdzie: Gdańsk

kto: Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

kontakt: ciee@pomorskieparki.pl

opis: Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie czwartkowe! 19 stycznia 2017 prelekcję „Dajcie spokój Wiśle” zaprezentuje prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski.

url: https://www.facebook.com/events/720536254776794/


Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii, zaprasza na prelekcję „Dajcie spokój Wiśle”, którą zaprezentuje prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski.

Spotkanie odbędzie się 19 stycznia 2017 roku (czwartek) o godz. 16:00 w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (ul. Okopowa 21/27).

Rok 2017 to Rok Wisły, a już w ubiegłym roku rząd ogłosił wieloletnie plany zagospodarowania rzek – w tym Wisły. Najważniejszym hasłem tych planów jest doprowadzenie wielkotowarowej żeglugi rzecznej z Gdańska do Warszawy, dla statków o ładowności 3000 ton. Plan szacowany na 30 mld złotych zakłada całkowitą zabudowę naszej największej rzeki i przerobienie jej w kanał żeglugowy, wzorowany na XIXw rozwiązaniach niemieckich. Do tego dołożono argumentację o oszczędzaniu energii i ekonomicznej wydajności żeglugi rzecznej. W planach nie ma ani słowa o aspekcie środowiskowym inwestycji, rozważenia różnego rodzaju zagrożonych wartości.
Prezentacja przypomni o dominującej w Unii Europejskiej idei renaturalizacji rzek – czyli czymś dokładnie odwrotnym od założonych planów i poza wszelką inną argumentacją przywoła podstawową prawdę – w Wiśle nie ma dość wody na realizację założonych pomysłów.

Jan Marcin Węsławski, pracownik Instytutu Oceanologii PAN, profesor zwyczajny od 2000 r., członek Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN oraz Komitetu Badań Morza PAN, zajmuje się związkami pomiędzy zmianą klimatu, różnorodnością biologiczną i funkcjonowaniem ekosystemów – pracuje zarówno na Bałtyku, w ujściu Wisły jak i w Arktyce Europejskiej.

Serdecznie zapraszamy!