Filateliści- uwaga! | ROK RZEKI WISŁY

Filateliści- uwaga!

kiedy: styczeń 2017+

gdzie: Polska

kto: Poczta Polska

kontakt: Poczta Polska

opis: Wydanie znaczka z okazji Roku Rzeki Wisły

url: http://www.rokwisly.pl/team


Rosnące po Pokoju Toruńskim Królestwo Polskie musiało też mieć sprawną dyplomację, a ta nie mogła się obyć bez sprawnej poczty. Regularną pocztę lądową stworzył Zygmunt August w 1558 roku aby przewozić listy do Wenecji, ale już wcześniej ważnym szlakiem była też Wisła. Część poczty dyplomacji zachodnioeuropejskiej płynęła Wisłą – najpierw z Krakowa, później z Warszawy i dalej Bałtykiem. W 1583 roku listy królewskie z Gdańska do Londynu i Amsterdamu docierały w ciągu dwóch, trzech tygodni. Do Hiszpanii – w trzy miesiące. Tym szlakiem utrzymywał bliskie kontakty z Erazmem z Rotterdamu Dantyszek – biegły dyplomata Zygmunta Starego.

Warto przypominać o wiślanym kontekście w historii poczty i bardzo się cieszymy, że pomysł ten spodobał się również Poczcie Polskiej -doceniamy!

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z decyzją Komisji ds. opiniowania wniosków do planu emisji znaczków pocztowych, proponowany przez Państwa temat dedykowany Wiśle, został włączony do projektu planu emisji znaczków pocztowych na 2017 r. pod proponowaną nazwą „Rok Rzeki Wisły” (1 znaczek pocztowy).

plna emisji

 

zobacz też:

pokoj_torunski_03550-rocznica-p.-torunskiego-kartka