I Rejs Hejnału Płockiego 2017” z Płocka do Gdańska | ROK RZEKI WISŁY

I Rejs Hejnału Płockiego 2017” z Płocka do Gdańska

kiedy: 30.07.2017 – 08.08.2017

gdzie: Płock - Gdańsk

kto: Oddział Żeglarsko – Motorowodny PTTK "MORKA" w Płocku

kontakt: Łukasz Szczucki tel.: 600982436 e-mail: lukasz.szczucki@wp.pl

opis: Szanowni Państwo Naszym celem jest zorganizowanie „I Rejsu Hejnału Płockiego 2017” z Płocka do Gdańska, który z założenia ma zostać imprezą cykliczną pod patronatem naszego klubu, kierowaną nie tylko do żeglarzy i motorowodniaków z basenu Zalewu Włocławskiego ale również do wszystkich chętnych z całej Polski, którym bliskie jest spędzanie czasu wolnego na wodzie, połączone ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych w mijanych miejscowościach. Na trasie czekają na nas: 2 śluzy, 300 km atrakcji wodniackich w różnych warunkach nawigacyjnych, we wspaniałej oprawie przyrody i pogody, 17 zamków krzyżackich, 10 portów gdzie będzie można uzupełnić paliwo i prowiant i każdego wieczora wesołe spotkania rejsowej braci. Tu np. konkurs szantowy, konkurs wiedzy o Wiśle itd. Ale każdego ranka budzić Was będzie Hejnał Płockiego Ratusza nadawany z jachtu Komandora.

url: https://www.rokwisly.pl/team


Rok 2017 jest Rokiem Rzeki Wisły. To nie tylko Uchwała Sejmu Rzeczpospolitej, ale również wiele inicjatyw zmierzających do spopularyzowania naszej rzeki, miast i obiektów nad nią zlokalizowanych.
Oddział Żeglarsko -Motorowodny PTTK „Morka” będzie brał w tym czynny udział, tym bardziej, że wiele imprez odbywających się na rzece ( spływy, flisy, rejsy, spławy) będzie zatrzymywało się właśnie na naszym brzegu w obrębie naszego miasta i portu. Uważamy, że jest to doskonały moment na promowanie Mazowsza i Płocka wyróżnionego medalem zarządu Głównego PTTK „Miasto Przyjaznego Brzegu”, ale również miasta leżącego na szlaku miast królewskich, a przecież my płocczanie mamy jeszcze wiele innych powodów, dla których chcielibyśmy pochwalić się swoim miastem.
Ze względu na obchody Roku Rzeki Wisły oraz 87-ej rocznicy powstania Hejnału Płocka, będąc klubem z ponad 50-letnią tradycją, który na stałe wpisał się w krajobraz Wzgórza Tumskiego oraz świadomość płocczan, oprócz organizowanych corocznie najstarszych wiślanych Regat o Puchar Wrzosu i Prezydenta Miasta Płocka, Regat w Gminie Duninów oraz Memoriału im. Elizy i Grzegorza Rakowskich, mamy zamiar wyjść z misją rozpowszechniania żeglarstwa i turystyki motorowodnej poza granice Zalewu Włocławskiego.
Naszym celem jest zorganizowanie „I Rejsu Hejnału Płockiego 2017” z Płocka do Gdańska, który z założenia ma zostać imprezą cykliczną pod patronatem naszego klubu, kierowaną nie tylko do żeglarzy i motorowodniaków z basenu Zalewu Włocławskiego ale również do wszystkich chętnych z całej Polski, którym bliskie jest spędzanie czasu wolnego na wodzie, połączone ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych w mijanych miejscowościach. Chcemy pokazać piękno Mazowsza Płockiego pokazując nasz Stołeczny Gród z jego 780 rocznicą praw lokacyjnych i jeszcze starszą historią książąt Hermana i Krzywoustego, Kujawy z atrakcjami Włocławka, Nieszawy i Ciechocinka. Historię krzyżackich zamków która już od Bobrownik towarzyszyć będzie nam do Gdańska. Dalej Toruń i Bydgoszcz z ich atrakcjami. Ale i miasto zakochanych Chełmno z historią „Akademii Chełmińskiej” czy Świecie. Dalej Grudziądz miasto twierdzy napoleońskiej, czy też kolebki Ułanów Polskich. Następnie Kwidzyń ze swą twierdzą, Tczew z Muzeum Wisły i słynnym mostem, no i Gdańsk Miasto Hanzy i wspaniałych pamiątek morskiej Twierdzy z bohaterskim Westerplatte. Jak pogoda pozwoli to do Gdańska wejdziemy od strony Zatoki i Westerplatte.
Każdego dnia rejsu w samo południe z naszych jednostek na Wiśle puszczany będzie hejnał płocki.
W Gdańsku nastąpi rozwiązanie rejsu dla tych którzy chcą udać się na Zatokę, Pętlę Żuławską czy też Zalew Wiślany lub Jeziorak przez pochylnie.
Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych z całej Polski do wzięcia udziału w naszym rejsie, na każdym jego etapie. Szczegóły dotyczące trasy, daty oraz zasad zgłoszeń do rejsu znajdziecie Państwo w załączonym programie imprezy. Jesteśmy przekonani, że wspólnymi siłami możemy stworzyć cykliczną imprezę, która przez długie lata promować będzie turystykę wodną po królowej polskich rzek.
W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,
Łukasz Szczucki
Komandor rejsu

PROGRAM IMPREZY
Termin 30.07 – 08.08.2017 r.
Trasa Płock – Włocławek – Toruń – Bydgoszcz – Chełmno / Świecie – Grudziądz – Gniew – Tczew – Przegalina/Mulnik – Gdańsk – Płock
Na trasie czekają na nas: 2 śluzy, 300 km atrakcji wodniackich w różnych warunkach nawigacyjnych, we wspaniałej oprawie przyrody i pogody, 17 zamków krzyżackich, 10 portów gdzie będzie można uzupełnić paliwo i prowiant i każdego wieczora wesołe spotkania rejsowej braci. Tu np. konkurs szantowy, konkurs wiedzy o Wiśle itd. Ale każdego ranka budzić Was będzie Hejnał Płockiego Ratusza nadawany z jachtu Komandora.
Uczestnicy Żeglarze i motorowodniacy z klubów płockich oraz chętni z całej Polski na każdym etapie rejsu
Sprzęt Pływający
Musi być sprawny, w dobrym stanie technicznym – ubezpieczony, wyposażony w niezbędny sprzęt ratunkowy i ppoż. Za bezpieczeństwo załogi w trakcie rejsu i holu odpowiada sternik. (zalecamy ubezpieczenie OC sternika)

Świadczenia organizatora*
Każdy ze sterników rejsu otrzyma zestaw okolicznościowych upominków z logotypem imprezy: bandera rejsu, czapeczka, T-shirt, znaczek rejsowy(buton), pieczątka okolicznościowa, opłaty śluzowe i postojowe w portach.
Ognisko rozpoczynające i kończące rejs.
Istnieje możliwość zakupienia upominków dla załogantów po wcześniejszym zamówieniu – zgodnie z kartą uczestnictwa.

Koszty Imprezy, wpisowe*
CAŁY REJS – 350 zł
– dla dołączających po trasie proporcjonalnie
Wpłaty należy dokonywać na konto Oddziału Żeglarsko – Motorowodnego PTTK Morka z dopiskiem I Rejs Hejnału Płockiego:
ING Bank Śląski
88 1050 1966 1000 0022 9632 2528
Udział własny uczestników
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, ubezpieczenie OC i NW sternika i jachtu, paliwo do jachtu, wyżywienie, obowiązkowo humor, uśmiech i życzliwość, tylko jeden foch na cały rejs, mile widziany instrument muzyczny i inne rozweselaczeJ
Zgłoszenia Zgłoszenia załóg dokonują sternicy do organizatora rejsu w terminie do 15 czerwca 2017 r. lub w dniu rozpoczęcia rejsu u Komandora Rejsu:
Łukasz Szczucki
– telefonicznie na nr telefonu (24) 262 25 43, kom. 600 98 24 36
– mailowo na adres: rejshejnaluplockiego@wp.pl
* Ostateczny wymiar świadczeń organizatora oraz kosztów imprezy zostanie ustalony po zamknięciu zgłoszeń i skalkulowaniu wszystkich kosztów

H A R M O N O G R A M R E J S U**
Dzień „0” 30. 07.17 (niedziela) PŁOCK 633 km WISŁY
port jachtowy PTTK „MORKA” dopływanie załóg z góry Wisły i przybywających na kołach (slip i pomoc przy wodowaniu dla rejsowiczów gratis).
Godz. 18.00 Spotkanie i prezentacja załóg przez sterników , oficjalne OTWARCIE REJSU przy dźwiękach Hejnału Płocka, ogólne informacje o rejsie, ZABAWA PRZY OGNISKU.
Dzień 1 31.07.17 (poniedziałek) PŁOCK – WŁOCŁAWEK
Dzień 2 01.07.17 (wtorek) WŁOCŁAWEK – TORUŃ
Dzień 3 02.08.17 (środa) TORUŃ – BYDGOSZCZ
Dzień 4 03.08.17 (czwartek) BYDGOSZCZ – CHEŁMNO
Dzień 5 04.08.17 (piątek) CHEŁMNO – GRUDZIĄDZ
Dzień 6 05.08.17 (sobota) GRUDZIĄDZ – KWIDZYN
Dzień 7 06.08.17 (niedziela) KWIDZYN – TCZEW
Dzień 8 07.08.17 (poniedziałek) TCZEW – GÓRKI ZACHODNIE
Dzień 9 08.08.17 (wtorek) GÓRKI ZACHODNIE – GDAŃSK rozwiązanie rejsu

** Ostateczny harmonogram może ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe, preferencje uczestników rejsu i dostępność śluz.