Wystawa pt.: Płynie Wisła, płynie … | ROK RZEKI WISŁY

Wystawa pt.: Płynie Wisła, płynie …

kiedy: 4.12.2017

gdzie: Opole

kto: Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej

kontakt: 77 449 86 97; e.zelawska@po.opole.pl

opis: Z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły, w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, nadając najwyższą rangę polskiej rzece, oddając hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego, Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej serdecznie zaprasza do odwiedzenia wystawy pt.: Płynie Wisła, płynie …

url: https://bg.po.edu.pl/index.php/pl/554-rok-rzeki-wisly-4-12-2017


Płynie Wisła, płynie …
Z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły, w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, nadając najwyższą rangę polskiej rzece, oddając hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego, Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej serdecznie zaprasza do odwiedzenia wystawy pt.: Płynie Wisła, płynie …
Rok Rzeki Wisły to święto wszystkich, którym sprawy wiślane są bliskie – zarówno wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny, miłośników przyrody wiślanej, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt, a także żeglugowców, którzy chcieliby choćby częściowego przywrócenia roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego, szlaku turystycznego. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym. Wymaga zrównoważonego rozwoju, przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań.
Wisła powinna być postrzegana jako akwen do wypoczynku, rekreacji, podróży poprzez kraj i w głąb siebie. Wisła płynie przez wszystkie polskie serca, jest symbolem naszej polskości i tożsamości. Jej los dotyczy nas wszystkich.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją przedstawiającą różnorodne oblicza tej jednej z najpiękniejszych rzek Europy, urozmaiconą fragmentami „wiślanej” poezji, tym bardziej, że jej walory dla wielu z nas pozostają wciąż wielką tajemnicą.
Wystawę obejrzeć można w Galerii Galimatias (dawna sala katalogowa) Biblioteki Głównej (ul. K. Sosnkowskiego 31, 1 piętro), w godzinach otwarcia pn.-pt. 8.30-18.00, w sob. 8.30-14.30.
Ekspozycję przygotowała Ewa Żelawska.