Uchwała Sejmowa

W 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego.

W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Tym samym rok 1467 stał się pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, rozpoczynającym najwspanialsze lata historii Polski. Spław Wisłą i jej dopływami przyczynił się do rozkwitu gospodarczego w Polsce w okresie złotego wieku, dzięki czemu stała się ona europejską potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną.

Wisła – Królowa Polskich Rzek, symbol polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym. Wymaga zrównoważonego rozwoju, przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając znaczenie Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa, ustanawia rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

zobacz: Monitor Polski 2016 poz. 627 na sejm.gov.pl


Geneza:

jesień 2013 – utworzenie projektu społecznego, konsultacja w środowisku, powołanie Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017

styczeń 2014 – poparcie projektu społecznego przez środowiska nadwiślańskie

od stycznia 2014 – zbieranie poparcia wśród samorządów nadwiślańskich

październik 2014 – powołanie fundacji ROK RZEKI WISŁY do prawnego reprezentowania Komitetu Społecznego

12.04.2016 – przyjęcie wniosku przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu

12.05.2016 – pierwsze czytanie na Sejmowe Komisji Kultury i Środków Przekazu

22.06.2016 – Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 -Rokiem Rzeki Wisły.