Skierujcie ogień na nas! Wisło, opowiedz Polsce…

„Skierujcie ogień na nas!” -tak brzmiał komunikat z ostatniej radiostacji na przyczółku czerniakowskim, kierującej artylerią zza Wisły. Powstańcy i żołnierze Berlinga, zepchnięci do rzeki, odpierali ataki niemieckie, broniąc się do ostatka, nieraz już po pas w wodzie. Oddawali życie oczekując na ofensywę z praskiego brzegu. Z taką właśnie nadzieją warszawscy powstańcy walczyli o każdy metr wiślanego brzegu, Powiśla, Czerniakowa – próbując przygotować miejsce dla przepraw. Z tą nadzieją od 15 września 1944 przez kolejne noce kilkudziesięcio-, kilkusetosobowe grupy żołnierzy polskich desantowały przez rzekę wśród żywiołu ognia i walki. Bój o Czerniaków był jedną z najcięższych batalii Powstania Warszawskiego. Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 jest współinicjatorem i współorganizatorem inscenizacji przeprawy z 1944r. i spotkania żołnierzy z dwóch brzegów Wisły. Wisło, opowiedz Polsce…
mapaSOnN_v2
Inicjatorzy: Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 oraz Szczep 4 WDHiZ „Czwórka Warszawska” im. Andrzeja Romockiego „Morro”
Wsparcie: Stowarzyszenie SIŁA I HONOR im. gen. Sławomira Petelickiego, Miasto Stołeczne Warszawa
Inscenizacja: Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im.7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław, Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa Bemowo, inicjatywa Roku Rzeki Wisły 2017 z łodziami tradycyjnymi oraz harcerze ZHR z „Czwórki Warszawskiej”

kontakt: Robert Jankowski – Rok Rzeki Wisły 2017 – tel: 509 539 530
aktualności wydarzenia: https://www.facebook.com/events/832494560102307/