Co warto zobaczyć
— 1 października 2017Parafia pw. św. Jakuba Apostoła została ufundowana w 1121 r. Zbudowano drewniany kościół, który z czasem został zniszczony przez zmieniającą swój bieg Wisłę. Drugi kościół powstał w latach 1413–14. W pierwszej połowie XVIII w. stwierdzono, że kościół jest już stary i należy zbudować nowy. Świątynia bardzo długo nie uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej, jednak 23.09.1944 została spalona przez wycofujących się Niemców. Ocalała tylko dzwonnica, która stoi w tym miejscu do dziś. Nowy kościół wybudowano w latach 1958-1965.
(Źródło: https://www.facebook.com/pg/parafiaswierze/about/?ref=page_internal, dostęp 24.08.2017)
Ciekawa historia wiąże się z przedwojennymi dzwonami, które obecnie wiszą w nowej dzwonnicy:
„W czasie II wojny światowej w obawie przed rekwizycją i przetopieniem dzwonów rozbrzmiewających w świerżowskiej dzwonnicy, mieszkańcy miejscowości postanowili ukryć znajdujące się tam 3 dzwony. Zdjęli je, przenieśli i zakopali na terenie ówczesnego urzędu gminy, gdzie obecnie znajduje się lokalny Ośrodek Zdrowia, w pobliżu drwalni. Miejsce ukrycia zamaskowali trocinami i zachowali w tajemnicy. Na szczęście uczestnicy akcji, wśród których byli m.in. Stanisław Tynkowski i Michał Rybak – przedwojenny wójt gminy Świerże Górne – przeżyli wojnę, a dzwony odkopano po wycofaniu wojsk niemieckich.”
Źródło:http://www.kozienicepowiat.pl/dziedzictwo-kulturowe/54-zabytki/kozienice/821-dzwonnica-przy-kosciele-pw-sw-jakuba-apostola-w-swierzach-gornych.html (dostęp: 14.09.2017)
[smartslider3 slider=78]
