Elektrownia Kozienice

To właśnie tu znajduje się Elektrownia Kozienice. Jest to druga co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce (a pierwsza co do wielkości mocy zainstalowanej wśród elektrowni opalanych węglem kamiennym).
Uwaga! Gdy płynęliśmy łodzią geografów, szlak wodny był w tym miejscu zamknięty. I możecie się tego także spodziewać, bo nic się w tej sprawie nie zmienia od lat. A jakoś przepłynąć trzeba…Dla Gazety w 2015 r. wypowiedział się prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły, Robert Jankowski, cyt.: „Wszyscy chcemy mieć prąd w domach, ale chcemy też, by inwestycja odbywała się jawnie, z poszanowaniem innego interesu polskiego, jakim jest rzeka Wisła – komentuje Robert Jankowski, prezes fundacji Rok Rzeki Wisły, która stara się, by rok 2017 był w Polsce rokiem Wisły. – Obawiamy się, że będzie tak jak w przypadku rzeki San. Tam też mówiono, że będzie można nią płynąć, ale tak się nie stało – dodaje. Według Jankowskiego tak poważna inwestycja powinna być poprzedzona konsultacjami społecznymi, których nie było. A tzw. kanał obiegowy otwierany będzie bardzo rzadko, bo jego udostępnienie wiązać się ma ze sporymi kosztami.”
Źródło: http://wyborcza.pl/1,76842,19327434,samowolka-elektrowni-kozienice-grodzi-wisle.htm
Przepływając koło elektrowni, warto podpłynąć w miejsce, gdzie widoczna jest unosząca się nad wodą para. To tu zrzucana jest woda użyta wcześniej do ochładzania urządzeń wytwarzających prąd w elektrowni. Polecamy przekonać się na własnej skórze, jaką ma temperaturę. Dla przyrody to jednak nie jest zabawa, zimą zdarzają się tutaj masowe śnięcia ryb.
Polecamy do przeczytania:
http://radom.wyborcza.pl/radom/1,48201,20648368,elektrownia-kozienice-prog-ktory-dzieli-nie-tylko-wisle.html
Elektrownia usytuowana jest w pobliżu Kozienickiego Parku Krajobrazowego – obszaru specjalnie chronionego, dla którego obowiązują zaostrzone normy ochrony środowiska.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Kozienice
[smartslider3 slider=80]