Regaty Drewniaków Wiślanych
kiedy: 14 październik 2017; godz.11:00- 13:00
gdzie: Warszawa
kto: Fundacja ROK RZEKI WISŁY
kontakt: Robert Jankowski; kontakt@rokwisly.pl; 509 539 530
opis: 2 godzinne zawody na Wiśle na drewnianych łodziach tradycyjnych. Rodzinno-rekreacyjna przygoda z Wisłą: pływanie na żaglu rozprzowym i na wiośle pychowym - dla amatorów pod okiem instruktorów. Zgłoś swój udział - zaciągnij się do załogi. Wykorzystaj okazję - w Roku Rzeki Wisły jest bezpłatnie!
url: https://www.rokwisly.pl/wydarzenia/regaty-drewniakow-wislanych/
DREWNIAKI
Drewniaki – to załogi tradycyjnych, drewnianych łodzi wiślanych. Pływają w Warszawie na dłubankach, lejtakach, pychówkach, batach, galarach … Do naszej wiosennej szkółki wybraliśmy łodzie na żaglu rozprzowym, bo to intrygujący i wydajny sposób „łapania wiatru” na Wiśle. Trzeba przyznać, że zabawa była przednia!
Po wiosennych treningach ….
…po letnich rejsach …..
……po lipcowo-sierpniowym spływie Wisłą….
……….po wrześniowym Święcie Wisły ….
.. czas na Regaty Drewniaków Wiślanych
REGATY DREWNIAKÓW WIŚLANYCH: 2 GODZINY ZABAWY Z WISŁĄ
To zawody w klasie amatorskiej, w których chodzi nie tyle o sukcesy i wyniki, co o naukę, wspólną zabawę i radowanie się Wisłą. Dlatego zapraszamy wszystkich: dorosłych i dzieci – tych, którzy ćwiczyli w szkółce i tych, którzy chcą jeszcze dołączyć.
data i miejsce: 14.X.2017 Plaża na Saskiej Kępie
11:00 -11:15 Zbiórka, odprawa, podział na drużyny
11:15 – 12:45 Konkurencje
12:45- 13:00 Ogłoszenie wyników i nagrody
Składamy drużyny wiślane, wsiadamy na łodzie i …. mamy dla Was nieskomplikowane, ale bardzo ciekawe konkurencje – wszystko pod okiem instruktorów – praktyków drewniaków:
I. PŁYWAJ Z GŁÓWKĄ
W przeciwieństwie do pływania po wodach stojących (kiedy wiosła służą do „odpychania się od wody”), na rzece często używa się wioseł używa się do „odpychania się od dna” – dlatego są to wiosła pychowe. Są zazwyczaj dłuższe, mają inny kształt i są okute na końcówkach. Pływamy na nich wzdłuż brzegu, dobierając dogodne miejsca – wbrew pozorom, używając bardziej głowy niż siły. Do pływania „na pych” wybieramy miejsca w cieniu ostróg – czyli główek, bo w ich pobliżu woda rzeczna tworzy zawirowania, zawracając bieg w kierunku góry rzeki. Wykorzystując kolejne miejsca „za główką” możemy pokonać kilometry trasy w górę rzeki tak, jak robili to dawniej wiślani przewoźnicy.
Konkurencja polega na krótkim instruktażu, a potem próbie popłynięcia w górę rzeki łódką na wiośle pychowym. Oceniana jest technika i czas.
II. IDŹ PO WODZIE
Czy można po wodzie „iść”? Tak, na żaglu, bo w tradycyjnej nomenklaturze na żaglu po Wiśle łodzie „chodzą”. A jeśli jest to żagiel rozprzowy, to dodatkowo „idą na rozprzu”. Podczas regat będzie sposobność wypróbować umiejętności zdobyte na treningach.
Konkurencja polega na krótkim przeszkoleniu dla mniej zorientowanych , a potem wyścigach łodzi na żaglu rozprzowym. Kto pierwszy ten lepszy- ocenia komisja sędziowska.
III. NIE KRĘĆ, MANEWRUJ!
Czy wiecie, że do pływania na małych łodziach i silnikach w celach turystyczno-rekreacyjnych po Wiśle, nie są potrzebne żadne szczególne uprawnienia lub formalności? Ale umiejętności już tak! Dlatego bez zbytniego kręcenia, wypróbujemy nasze zdolności obsługi spalinowego silnika zaburtowego, a ciekawscy dowiedzą się o wielu tajemnicach od ludzi, którzy na co dzień pływają po rzece.
Konkurencja polega na krótkim przeszkoleniu dla mniej zorientowanych , a potem wyścigach łodzi na żaglu rozprzowym. Kto pierwszy ten lepszy- ocenia komisja sędziowska.
IV. NIE WCHODŹ W ŚLIZG, RÓB QUIZ!
Czy łodziach tradycyjnych pływamy w ślizgu, czy wypornościowo? Gdzie jest kil w łodzi płaskodennej? Czy się różni żagiel rozprzowy od rejowego? Skąd się wzięła nazwa „kapok”?
Quiz to okazja do przetestowania swojej wiedzy albo zdobycia nowych, ciekawych informacji. I co ważne: tu nikt nie oblewa! 🙂
ZGŁOŚ SIĘ
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.