Wisła – siostry i bracia | ROK RZEKI WISŁY

Wisła – siostry i bracia

kiedy: 20 – 24.02.2017 r./ godz. 10.00 – 12.00

gdzie: Bolesławiec

kto: Bolesławiecki Ośrodek Kultury

kontakt: Czesław Matyjewicz; Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki, pl. Piłsudskiego 1c, 59-700 Bolesławiec, tel. 75 644 2145, www.bok.bolesławiec.pl

opis: Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki przygotowało ofertę edukacyjno-kreatywnych działań przestrzennych pn. „Wisła – siostry i bracia”. Naszym zamiarem jest wykonanie instalacji artystycznej przez grupę młodzieży szkolnej podczas dolnośląskich ferii zimowych. Na instalację składać się będzie „makieta” zajmująca cały obszar galerii "mała Biała" BOK - MCC (89 m 2),która zostanie wykonana z papieru i gliny. Na papier zostanie naniesiony obrys rzeki Wisły, Odry i Bobru (stąd tytuł), następnie przez narysowane rzeki zostanie przeprowadzony akwedukt uformowany z gliny. Zwieńczeniem warsztatów będzie puszczenie przez akwedukt szklanych kulek symbolizujących wodę, rzeki- ich znaczenie dla miast znajdujących się w zasięgu tych rzek. Efekt pracy twórczej można będzie zobaczyć w galerii do dnia 3 lutego 2017 r. „Wisła – siostry i bracia”. Jest autorskim projektem Czesława Matyjewicza, bolesławieckiego artysty – rzeźbiarza, ceramika.

url: http://www.bok.bolesławiec.pl


„Wisła – siostry i bracia” – edukacyjno-kreatywne działania przestrzenne w galerii „mała Biała” Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

Edukacyjno-kreatywne działania przestrzenne polegać będą na wykonaniu instalacji artystycznej przez grupę młodzieży szkolnej. Na instalację składać się będzie „makieta” zajmująca cały obszar galerii (89 m 2), wykonana z papieru. Papier zostanie przymocowany do podłogi a na niego zostanie naniesiony obrys rzeki Wisły, Odry i Bobru (stąd tytuł). Następnie przez narysowane rzeki zostanie przeprowadzony akwedukt uformowany z gliny, po czym  uczestnicy puszczą przez akwedukt szklane kulki symbolizujące wodę, rzekę i jej znaczenie dla miast znajdujących się w zasięgu tych rzek.

Cel:

Pogłębienie wiedzy na temat historii rzeki Wisły i geograficznego usytuowania jej biegu oraz promocja Roku Rzeki Wisły. Istotnym czynnikiem jest także pobudzenie kreatywności młodzieży uczestniczącej w zajęciach; oswojenie ich z przestrzenią galeryjną, która jest nie tylko miejscem wystaw artystycznych, ale także przestrzenią w której realizowane są projekty edukacyjno-artystyczne.


Wyniki/produkty:

  1. Stworzenie instalacji artystycznej promującej Rok Rzeki Wisły, którą będzie można zobaczyć w galerii „mała Biała” do 3.03.2017 r.
  2. Zdobycie wiedzy o historii rzeki Wisły i geograficznego usytuowania jej biegu.
  3. Pobudzenie kreatywności uczestników zajęć.

Wydarzenie jest jednorazowym działaniem. W przyszłości przewidujemy konkurs związany z obchodami Roku Rzeki Wisły 2017.

 

 

 

Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, pl. Piłsudskiego 1c, 59-700 Bolesławiec, tel. 75 644 2145, www.bok.bolesławiec.pl