Binduga Warszawska | ROK RZEKI WISŁY

Binduga Warszawska

kiedy: czerwiec - wrzesień 2017

gdzie: Warszawa, Zaruskiego 12

kto: Fundacja ROK RZEKI WISŁY

kontakt: Robert Jankowski (509 539 530); kontakt@rokwisly.pl

opis: To miejsce animacji i warsztatów otwarte dla wszystkich, którzy chcą poznać tradycję rzemiosł wiślanych i historię różnych jednostek rzecznych.

url: https://www.rokwisly.pl/wydarzenia/binduga-warszawska/


Binduga to dawne określenie miejsca, gdzie budowano tratwy i inne jednostki do spławu produktów. Był to więc jeden wielki plac budowy, punkt wymiany informacji i miejsce spotkań oryli i żeglarzy. To tradycyjna przestrzeń wspólnego działania i rozmów o Wiśle. Utworzyliśmy takie miejsce w Warszawie. Binduga Warszawska to nasze miejsce animacji i spotkań w Roku Rzeki Wisły. Budujemy Szkutę Wiślaną, tworzymy dłubankę, remontujemy łódź, wykonujemy prace artystyczne, prowadzimy warsztaty dla szkół i spotkania dla sympatyków Wisły. Z pobliskiego slipu pod Mostem Łazienkowskim  łodzią RYTMAN ruszamy w rejsy tematyczne.

Gdzie


Warszawa, Cypel Czerniakowski, ul. Zaruskiego 12 .

Binduga ma ok 300 m2 powierzchni : plac budowy Szkuty Wiślanej + zacieniony, ogrodzony teren działań warsztatowych z fundacyjnym namiotem.  Wygodny dojazd rowerem od 511, od Mostu Łazienkowskiego, od ul. Zaruskiego.  Dojazd samochodem od ul. Zaruskiego i bezpłatny parking. Miejsce dogodne do spacerów i rekreacji. Dojazd  łodzią od strony Portu Czerniakowskiego. Obok restauracja Monta (dobre jedzenie) oraz boiska do piłki plażowej.


Razem budujemy Szkutę Wiślaną – otwarte warsztaty budowy szkuty

To jedyna taka akcja w Polsce! Szkuta jak z obrazów Canaletta wkrótce wypłynie z Portu Czerniakowskiego w Warszawie. Ale najpierw trzeba ją zbudować. Od pierwszej deski, od pierwszego dennika i krzywulca,  16-metrową szkutę stawiają wspólnymi siłami mieszkańcy Warszawy i przyjezdni z całej Polski. A wszystko pod okiem szkutnika ludowego Dominika Wichmana,  w urządzonej przez fundację ROK RZEKI WISŁY Bindudze Warszawskiej, w sercu stolicy!


Rejsy tematyczne po Wiśle  – czytamy rzekę, startujemy z Bindugi Warszawskiej

 

Rejsy trwają 2 godziny. Poznajemy Dzielnicę Wisła. Opowiadamy o Wiśle. Start i stacja docelowa – Binduga Warszawska Udział w warsztatach jest bezpłatny 🙂


Design&Recycling – artystycznie dla każdego

Zamiast wyrzucać zużyte opakowania zróbmy z nich coś pożytecznego i ładnego. W Bindudze Warszawskiej pokażemy, jak tworzyć własne dzieła inspirowane Wisłą.

 


Wisła Otwarta – rejsy studyjne dla środowisk warszawskich

Cykl rejsów i działań skierowanych merytorycznie do poszczególnych środowisk warszawskich. Mówimy o zadaniach i aktywnościach Roku Rzeki Wisły oraz Dzielnicy Wisła, podejmujemy tematy interesujące poszczególne środowiska.


Energia Wody – warsztaty dla uczniów

 

Na warsztatach objaśniamy elementy hydrodynamiki wody, wspólnie budujemy z elementów pływającą minielektrownię wodną, mierzymy napięcie i pływamy po rzece wiślanym batem- czyli tradycyjną łodzią płaskodenną. Zajęcia dla uczniów szkół warszawskich z klas II do IV.

Udział w warsztatach jest bezpłatny 🙂  Ilość miejsc jest ograniczona – obowiązują zgłoszenia. ZGŁOŚ SIĘ!

 


Dłubiemy dłubankę – wspólne budowanie dłubanki

 

Uczestnicy zaczną od okorowania pnia na dłubankę, a  potem, krok po kroku, rozgryzą tajniki tradycyjnego szkutnictwa. Starą jak świat metodą „na oko” nadadzą dłubance kształt, a metodą „na ucho” zadbają, by dno i burty miały odpowiednią grubość. Ta ostatnia metoda wymaga dobrego słuchu – polega na jednoczesnym uderzeniu pięściami w obie płaszczyzny burty a potem na…nasłuchiwaniu! Udział w warsztatach jest bezpłatny 🙂  Ilość miejsc jest ograniczona – obowiązują zgłoszenia. ZGŁOŚ SIĘ!


Dychtujemy łódź – wspólne prace szkutnicze

 

Pływanie drewnianą łodzią po Wiśle to niesamowita przyjemność i stosunkowo niedroga rozrywka. Pielęgnacja łodzi wymaga jednak trochę czasu i umiejętności. Jak jest zbudowana tradycyjna łódź wiślana, jak ją używać i konserwować, jak sobie poradzić, kiedy już zamarzy się nam własne „drewno na wodzie” w Porcie Czerniakowskim? Wspólnie przywracamy do życia zabytkową łódź drewnianą i rozmawiamy o Wiśle. Udział w warsztatach jest bezpłatny 🙂  Ilość miejsc jest ograniczona – obowiązują zgłoszenia. ZGŁOŚ SIĘ!


StringART dla wszystkich – inspirujemy się rzeką i tworzymy własne dzieła

 

Tworzymy obrazki, ramki i tablice do powieszenia kluczy, narzędzi i wszelkich własnych instalacji artystycznych.  A wszystko to pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy podpowiedzą, jak wyczarować prezent dla taty na Dzień Ojca lub upominek dla dziadków na wakacyjny wyjazd.  Udział w warsztatach jest bezpłatny 🙂  Ilość miejsc jest ograniczona – obowiązują zgłoszenia. ZGŁOŚ SIĘ!


Binduga Warszawska jest prowadzona przez Fundację ROK RZEKI WISŁY w ramach jej statutowego dążenia do utworzenia Programu Odrodzenia Szkutnictwa Tradycyjnego i jest związana z projektem  „Przestrzeń Wisła”, który współfinansuje m.st. Warszawa oraz Fundacja PKO Banku  Polskiego, realizowany jest przy współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

"Baner