Ciekawe linki

Tu zamieścimy linki do ciekawych blogów, artykułów, informacji …

Zgłoś swój pomysł


WISŁA WYPŁYWA Z GÓRY BARANIEJ …WISŁA WYPŁYWA Z GÓRY BARANIEJ …
… czyli – W sprawie udostępnienia źródeł Wisły w rezerwacie przyrody „Barania Góra”

Czarna Wisełka, Biała Wisełka, Malinka. W świetle Wikipedii te źródła Wisły wydają się oczywiste. Ale czy tak samo dla pasjonatów natury wydaje się oczywiste odwiedzenie tych źródeł. Zobaczcie bardzo ciekawy artykuł o problemach z organizacją chociażby oficjalnej wycieczki do źródeł Wisły. https://www.rokwisly.pl/wisla-wyplywa-z-gory-baraniej/

 


FORMY ZLODZENIA WISŁY
FORMY ZLODZENIA WISŁY

To dokumentacja różnych form zlodzenia, jakie zimą można spotkać na Wiśle w opracowaniu dr hab. Marka Grzesia, który jest profesorem Katedry Hydrologii i Gospodarki Wodnej, Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu. Profesor Grześ jest autorytetem glacjologii a prywatnie – wielkim miłośnikiem Wisły, podróżnikiem i żeglarzem.

 


REJS WISŁĄ 1988REJS WISŁĄ 1988

To ciekawy materiał archiwalny o pracy na Wiśle. Klimat, o którym wielu jeszcze pamięta, wielu tęskni, a który już na Wiśle się nie powtórzy.

Pan Edwin mówił: „Jesteśmy troszeczkę gorsi od Cyganów, bo oni jak już stanęli z taborem, to już mieli zapewnione te swoje 24 godziny postoju, a my zatrzymujemy się na godzinę, dwie i uciekamy dalej…”. Umarł w 1996, a wraz z nim odszedł kawał historii żeglugi wiślanej.


PRZY RZECE 2016

PRZY RZECE 2016

Świt, gąszcz i sylwetki pracujących. Dźwięk ścinanych gałęzi. Miarowy rytm pracy robotników, którzy zajmują się regulacją brzegu Wisły. Po drugiej stronie rzeki powoli wyłania się Warszawa. Poetyckie zdjęcia, montaż i efekty dźwiękowe nawiązują do klasyki polskiego dokumentu.

Obraz filmowy ze szkoły Andrzeja Wajdy.

 


WODA, 2015WODA, 2015

Ciekawy 3 odcinkowy dokument firmy Agrotec Polska, która zajmowała się analizą kulturowych zmian nad Wisłą. Film prezentuje wycinek badań i w ciekawy sposób opowiada o ludziach.

 

 


TAKA SYTUACJA

Wzruszający reportaż filmowy o człowieku – żywej historii pracy na rzece i… samej Wisły – jak ona znajdującego się dziś w skrajnej nędzy. Taka sytuacja…


DWAJ PANOWIE POD PARĄ

Kto znał kpt. Adama Reszkę ten doceni walor dokumentu. W pogodnej rozmowie dwóch przyjaciół z dawnych lat przewija się historia żeglugi wiślanej i refleksja o pasji i życiu.